Blog
Jak powstaje permeat mleczny?
Permeat mleczny stanowi produkt uboczny powstający w czasie produkcji koncentratu białek mlecznych. Jest on uzyskiwany w procesie ultrafiltracji mleka polegającym na wyekstrahowaniu białka i tłuszczu. Produkt końcowy, jaki jest uzyskiwany pozyskuje się poprzez suszenie rozpyłowe. Permeat mleka ma najczęściej formę proszku o bladokremowym kolorze. Jego smak i konsystencja są w pełni spójne.
Czym charakteryzuje się masło konfekcjonowane?
Konfekcjonowanie towarów to nic innego, jak przygotowanie ich do sprzedaży albo do wysyłki. Czynności z tym związane różnią się w zależności od produktu tak, aby przede wszystkim nie uległy one szybkiemu zepsuciu. Co w praktyce może obejmować konfekcjonowanie oraz jak wygląda to w przypadku masła? Dowiesz się tego z naszego tekstu.
Jak powstaje odtłuszczone mleko w proszku?
Mleko w proszku jest równie wartościowym produktem, co jego płynny odpowiednik. Posiada taką samą ilość białka, wapnia oraz cennych minerałów. Charakteryzujące się wysoką rozpuszczalnością, jest stosowane przede wszystkim w branży spożywczej oraz cukierniczej do produkcji ciast, deserów i czekolad. Sprawdź, jak powstaje i jakie proszki mleczne mamy w naszej ofercie.
Jakie właściwości ma kazeina spożywcza?
Kazeina jest podstawowym białkiem wchodzącym w skład mleka, stanowi około 80 procent wszystkich białek w tym produkcie. Kazeina spożywcza jest w znacznej mierze stosowana przed kulturystów, ponieważ ze względu na swoje wysokie właściwości anaboliczne zapobiega procesowi rozpadu tkanki mięśniowej. Charakterystyczną cechą kazeiny jest długotrwałe działanie.
Czym charakteryzuje się serwatka w serowarstwie przemysłowym?
Serwatka to produkt uboczny otrzymywany przy produkcji serów. Jako klarowny płyn powstaje po wytrąceniu się kazeiny (białka) z mleka. Szacuje się, że przy wytwarzaniu jednej części sera uzyskuje się aż 10 części serwatki. Serwatka w ponad 90% składa się z wody. Oprócz tego ma w składzie masę suchą złożoną z niewielkich ilości białka, tłuszczu, soli mineralnych, witamin oraz laktozy. Na rynku ze względu na sposób jej otrzymywania wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje – serwatkę kwaśną oraz słodką. I choć serwatka uznawana jest za odpad, jej odpowiednie wykorzystanie daje wiele korzyści. Przemawiają za tym jej bogate właściwości, które są obecnie doceniane m.in. w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym.
Poznaj podstawowe rodzaje serwatki
Serwatka w serowarstwie przemysłowym uznawana jest za produkt uboczny wytwarzany przy produkcji serów. Obecnie jednak znajduje zastosowanie w wielu branżach oraz jest doceniana za łatwo przyswajalne składniki odżywcze. Co istotne, włączenie jej do diety wspomaga pracę całego organizmu i pozytywnie wpływa na układ odpornościowy. Ze względu na swoje właściwości serwatka w proszku wykorzystywana jest w przemyśle spożywczym m.in. do produkcji różnych produktów mlecznych oraz wspomagania wypieków cukierniczych i pieczywa. Oprócz tego znajduje zastosowanie w farmaceutyce np. jak składnik leków na nadciśnienie czy suplementów diety wspomagających spalanie tkanki tłuszczowej lub rozbudowę mięśni. Dużą popularnością cieszy się też jako składowa pasz dla zwierząt czy baza biomasy mikrobiologicznej.
Za i przeciw laktozie
Laktoza jest cukrem zawartym w mleku krowim i produktach mlecznych. Za jego rozkład na cukry proste takie jak glukoza i galaktoza odpowiada specjalny enzym występujący w nabłonku jelitowym – nazywany laktazą. Niestety nie wszyscy w jednakowy sposób trawią ten rodzaj cukru. Są tacy, którzy miewają problemy pokarmowe wynikające z nadmiernego gromadzenia się laktozy w organizmie i braku zdolności do jej syntezy. U takich osób występuje tak zwana nietolerancja, czyli hipolaktazja, będąca jednym z powodów, dla którego wiele osób musi świadomie wyeliminować laktozę ze swojej diety. Zanim podejmie się jednak taką decyzję, warto wiedzieć, jakie wartości daje jej spożywanie i czym ją ewentualnie zastąpić.